Finals 2016 Pentathalon

Class AAA

Event 37  Girls Outdoor Pentathlon D-1 AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tanner, Amber             12 Ravenwood                 3444   10   
  2 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven                3443    8   
  3 Lightfoot, Angelica       12 Southwind                 3378    6   
  4 Wilhite, Destiny          12 Southwind                 3048    5   
  5 Roddy, Lindsey            12 William Blount            3006    4   
  6 Buchanan, Kelsea          10 John Overton              2890    3   
  7 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley             2863    1.50
  7 Rich, Bethany             12 Rossview                  2863    1.50
  9 Udoumana, Imani           12 Oakland                   2810  
 10 Taylor, Lynna             11 Centennial                2759  
 11 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.                2684  
 12 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West               2659  
 
Event 37  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-1 AAA Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven               13.89   1    994
  2 Lightfoot, Angelica       12 Southwind                14.28   3    939
  3 Tanner, Amber             12 Ravenwood                15.11   3    827
  4 Rich, Bethany             12 Rossview                 15.19   3    817
  5 Wilhite, Destiny          12 Southwind                15.21   4    814
  6 Buchanan, Kelsea          10 John Overton             15.64   1    759
  7 Taylor, Lynna             11 Centennial               15.65   4    758
  8 Udoumana, Imani           12 Oakland                  16.01   2    713
  9 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley            16.31   2    677
 10 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.               16.80   1    619
 11 Roddy, Lindsey            12 William Blount           17.02   4    594
 12 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West              17.13   2    582
 
Event 37  Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump D-1 AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven               1.57m    5-01.75    701
  2 Roddy, Lindsey            12 William Blount           1.52m    4-11.75    644
  2 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.               1.52m    4-11.75    644
  2 Lightfoot, Angelica       12 Southwind                1.52m    4-11.75    644
  5 Wilhite, Destiny          12 Southwind                1.47m    4-09.75    588
  5 Buchanan, Kelsea          10 John Overton             1.47m    4-09.75    588
  7 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West              1.42m    4-07.75    534
  7 Rich, Bethany             12 Rossview                 1.42m    4-07.75    534
  7 Taylor, Lynna             11 Centennial               1.42m    4-07.75    534
  7 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley            1.42m    4-07.75    534
  7 Tanner, Amber             12 Ravenwood                1.42m    4-07.75    534
 12 Udoumana, Imani           12 Oakland                  1.37m    4-06.00    481
 
Event 37  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put D-1 AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tanner, Amber             12 Ravenwood               10.44m   34-03.00    558
  2 Roddy, Lindsey            12 William Blount           9.66m   31-08.50    507
  3 Lightfoot, Angelica       12 Southwind                9.43m   30-11.25    492
  4 Wilhite, Destiny          12 Southwind                8.69m   28-06.25    444
  5 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley            8.42m   27-07.50    427
  6 Buchanan, Kelsea          10 John Overton             8.29m   27-02.50    418
  7 Rich, Bethany             12 Rossview                 8.27m   27-01.75    417
  8 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.               8.02m   26-03.75    401
  9 Udoumana, Imani           12 Oakland                  7.67m   25-02.00    378
 10 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven               7.54m   24-09.00    370
 11 Taylor, Lynna             11 Centennial               7.34m   24-01.00    357
 12 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West              6.41m   21-00.50    297
 
Event 37  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump D-1 AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lightfoot, Angelica       12 Southwind                5.55m   18-02.50    715
      5.31m  5.55m  5.44m            
  2 Rich, Bethany             12 Rossview                 5.38m   17-08.00    665
      FOUL  5.38m  5.27m            
  3 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven               5.35m   17-06.75    657
      3.81m  4.41m  5.35m            
  4 Roddy, Lindsey            12 William Blount           5.29m   17-04.25    640
      4.90m  5.29m  5.20m            
  4 Tanner, Amber             12 Ravenwood                5.29m   17-04.25    640
      5.21m  5.29m  5.28m            
  6 Udoumana, Imani           12 Oakland                  5.24m   17-02.25    626
      5.24m  5.05m  4.83m            
  7 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley            5.23m   17-02.00    623
      5.16m  5.23m  5.14m            
  8 Buchanan, Kelsea          10 John Overton             5.18m   17-00.00    609
      FOUL  5.18m  FOUL            
  9 Wilhite, Destiny          12 Southwind                5.10m   16-08.75    587
      5.10m  4.78m  4.66m            
 10 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West              5.08m   16-08.00    581
      4.73m  5.04m  5.08m            
 11 Taylor, Lynna             11 Centennial               5.04m   16-06.50    570
      4.80m  5.04m  4.33m            
 12 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.               4.40m   14-05.25    403
      FOUL  FOUL  4.40m            
 
Event 37  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-1 AAA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tanner, Amber             12 Ravenwood              2:15.54     885
  2 Rhodes, Kiara             11 Whitehaven             2:27.74     721
  3 Lewis, Caroline           09 Knoxv. West            2:32.23     665
  4 Roddy, Lindsey            12 William Blount         2:35.90     621
  5 Pearson, Sarah            10 Coffee Co.             2:36.24     617
  6 Wilhite, Destiny          12 Southwind              2:36.36     615
  7 Udoumana, Imani           12 Oakland                2:36.64     612
  8 Hampton, Rebekah          11 Hardin Valley          2:37.49     602
  9 Lightfoot, Angelica       12 Southwind              2:38.73     588
 10 Taylor, Lynna             11 Centennial             2:42.93     540
 11 Buchanan, Kelsea          10 John Overton           2:45.05     516
 12 Rich, Bethany             12 Rossview               2:53.32     430

Class A-AA

Event 75  Girls Outdoor Pentathlon D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville            3485   10   
  2 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S            3280    8   
  3 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood                3179    6   
  4 Reynolds, Shelby          12 Carter                    3176    5   
  5 Calloway, Ebony           12 Brainerd                  2917    4   
  6 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain           2891    3   
  7 Chatman, Dominique        12 Mitchell                  2725    2   
  8 Webster, Micquana         12 East Nashville            2696    1   
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                 2345  
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr          2291  
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           14.53   4    905
  2 Shell, Grenetria          12 East Nashville           14.93   2    851
  3 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               15.73   1    748
  4 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          16.16   1    695
  5 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 16.31   3    677
  6 Reynolds, Shelby          12 Carter                   16.46   3    659
  7 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 18.39   2    449
  8 Webster, Micquana         12 East Nashville           18.62   2    426
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                18.73   1    416
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         20.39   4    271
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #2 Girls Shot Put D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S          10.29m   33-09.25    548
      9.98m  FOUL  10.29m            
  2 Reynolds, Shelby          12 Carter                   9.45m   31-00.00    494
      9.39m  9.45m  8.44m            
  3 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 9.26m   30-04.75    481
      8.82m  7.99m  9.26m            
  4 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 8.94m   29-04.00    460
      8.39m  8.71m  8.94m            
  5 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               8.37m   27-05.50    423
      7.03m  7.64m  8.37m            
  6 Shell, Grenetria          12 East Nashville           8.15m   26-09.00    409
      8.15m  8.12m  7.71m            
  7 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          8.05m   26-05.00    403
      7.82m  8.05m  7.98m            
  8 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         7.28m   23-10.75    353
      7.08m  7.14m  7.28m            
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                6.81m   22-04.25    323
      5.42m  6.36m  6.81m            
 10 Webster, Micquana         12 East Nashville           6.68m   21-11.00    315
      6.68m  6.51m  6.41m            
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Long Jump D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville           5.72m   18-09.25    765
      5.72m  5.61m  5.68m            
  2 Webster, Micquana         12 East Nashville           5.59m   18-04.25    726
      5.59m  4.62m  FOUL            
  3 Reynolds, Shelby          12 Carter                   5.43m   17-09.75    680
      5.43m  FOUL  5.28m            
  4 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           5.39m   17-08.25    668
      5.31m  5.39m  5.38m            
  5 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         5.19m   17-00.50    612
      5.18m  5.19m  FOUL            
  6 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 5.17m   16-11.50    606
      4.17m  4.90m  5.17m            
  7 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               5.08m   16-08.00    581
      4.98m  5.08m  FOUL            
  8 Simmons, Banita           12 Dyersburg                5.07m   16-07.75    578
      FOUL  FOUL  5.07m            
  9 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          5.03m   16-06.00    567
      4.90m  4.98m  5.03m            
 10 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 4.72m   15-06.00    485
      FOUL  4.72m  FOUL            
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #4 Girls High Jump D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               1.62m    5-03.75    759
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville           1.62m    5-03.75    759
  3 Reynolds, Shelby          12 Carter                   1.52m    4-11.75    644
  3 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           1.52m    4-11.75    644
  5 Webster, Micquana         12 East Nashville           1.47m    4-09.75    588
  5 Simmons, Banita           12 Dyersburg                1.47m    4-09.75    588
  5 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          1.47m    4-09.75    588
  8 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 1.42m    4-07.75    534
  8 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 1.42m    4-07.75    534
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         1.22m    4-00.00    331
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Calloway, Ebony           12 Brainerd               2:26.30     740
  2 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr       2:27.52     724
  3 Shell, Grenetria          12 East Nashville         2:29.34     701
  4 Reynolds, Shelby          12 Carter                 2:29.51     699
  5 Chatman, Dominique        12 Mitchell               2:31.39     676
  6 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood             2:31.99     668
  7 Webster, Micquana         12 East Nashville         2:34.24     641
  8 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain        2:34.46     638
  9 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S         2:45.19     515
 10 Simmons, Banita           12 Dyersburg              2:52.32     440

Div. II

Event 113  Girls Outdoor Pentathlon D-II
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                  3770   10   
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                   3091    8   
  3 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst          2900    6   
  4 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall              2804    5   
  5 Martin, Molly             11 Evang.Christian           2784    4   
  6 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                  2729    3   
  7 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall              2706    2   
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad            2646    1   
  9 Morris, Susan             10 Hutchison                 2602  
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst          2553  
 11 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad          1939  
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-II Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 14.61   2    894
  2 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           15.99   4    715
  3 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         16.07   1    706
  4 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             16.44   2    661
  5 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          16.51   1    653
  6 Luttrell, Sarah           11 Harding                  16.51   4    653
  7 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 16.58   2    645
  8 Martin, Molly             11 Evang.Christian          16.71   1    630
  9 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             16.87   3    611
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         17.24   3    570
 11 Morris, Susan             10 Hutchison                17.66   4    524
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         19.22   3    370
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #2 Girls Long Jump D-II Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 6.10m   20-00.25    880
      6.10m  5.11m  5.49m            
  2 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             5.17m   16-11.50    606
      5.12m  5.17m  5.04m            
  3 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           4.94m   16-02.50    543
      4.76m  4.71m  4.94m            
  4 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         4.93m   16-02.25    540
      4.93m  4.78m  4.91m            
  5 Morris, Susan             10 Hutchison                4.91m   16-01.50    535
      4.81m  4.82m  4.91m            
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             4.86m   15-11.50    522
      FOUL  4.66m  4.86m            
  7 Luttrell, Sarah           11 Harding                  4.83m   15-10.25    514
      4.71m  4.83m  4.70m            
  8 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         4.80m   15-09.00    506
      4.53m  4.35m  4.80m            
  9 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          4.73m   15-06.25    487
      4.73m  FOUL  3.97m            
 10 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 4.71m   15-05.50    482
      4.70m  4.57m  4.71m            
 11 Martin, Molly             11 Evang.Christian          4.69m   15-04.75    477
      4.55m  4.69m  4.40m            
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         4.20m   13-09.50    355
      4.18m  3.94m  4.20m            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #3 Girls High Jump D-II Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 1.73m    5-08.00    891
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                  1.62m    5-03.75    759
  2 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 1.62m    5-03.75    759
  4 Martin, Molly             11 Evang.Christian          1.52m    4-11.75    644
  4 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             1.52m    4-11.75    644
  4 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         1.52m    4-11.75    644
  7 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          1.47m    4-09.75    588
  8 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             1.42m    4-07.75    534
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           1.42m    4-07.75    534
  8 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         1.42m    4-07.75    534
 11 Morris, Susan             10 Hutchison                1.37m    4-06.00    481
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         1.22m    4-00.00    331
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Shot Put D-II Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                10.70m   35-01.25    575
      9.86m  10.37m  10.70m            
  2 Martin, Molly             11 Evang.Christian         10.00m   32-09.75    529
      9.16m  9.82m  10.00m            
  3 Morris, Susan             10 Hutchison                9.18m   30-01.50    476
      8.56m  FOUL  9.18m            
  4 Luttrell, Sarah           11 Harding                  8.75m   28-08.50    448
      7.79m  7.89m  8.75m            
  5 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         7.82m   25-08.00    388
      7.15m  7.82m  7.52m            
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             7.72m   25-04.00    381
      7.68m  7.72m  7.30m            
  7 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 7.63m   25-00.50    375
      7.36m  7.60m  7.63m            
  8 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             7.39m   24-03.00    360
      7.39m  7.12m  7.00m            
  9 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         7.18m   23-06.75    347
      7.18m  FOUL  6.45m            
 10 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           7.07m   23-02.50    340
      7.07m  6.88m  6.69m            
 11 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         5.58m   18-03.75    245
      5.08m  5.58m  4.98m            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-II Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst       2:26.93     732
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                2:28.12     717
  3 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall           2:34.02     643
  4 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad       2:34.43     638
  5 Morris, Susan             10 Hutchison              2:38.84     586
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall           2:42.19     548
  7 Gittens, Tyra             11 Ensworth               2:43.80     530
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad         2:45.24     514
  9 Martin, Molly             11 Evang.Christian        2:46.22     504
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst       2:47.88     486
 11 Rolfe, Jenna              11 Ensworth               2:49.53     468